Според нея е опасно, "когато говорим за парите на държавата да се борави с непроверени факти". И посочи, че началото на месеца се говорело за дупка от 18 млрд. лв., "от опозицията контрираха, че не отговаря на истината, а управляващите вече говорят за подобряване на бюджетното салдо, а не за дефицит".
"Противопоставянето усложнява задачата. Бяха противопоставени големи групи - на държавните служители срещу тази на частниците и беше предложено държавните да си плащат осигуровките с цел изравняване на средната работна заплата (СРЗ). Данни на икономистите за третото тримесечие за СРЗ показват, че в частния сектор заплата е била с 35% по-ниска от държавния сектор. Нещо, което създава напрежение между тези две големи групи хора. От друга страна стои интересът на съсловията – учители, здравни работници и др., които разчитат на бюджета за заплата", коментира Дариева.
Тя обясни, че проучвания от последния месец на социологическата агенция, в която работи, показват, че икономическите тревоги сред българите са доминиращи в обществото и надхвърлят тревогите за състояние на политическия живот или други.
"Финансите най-живо и остро тревожат българските граждани. Нужно е успокоение по темата, защото публичните финанси са щекотлив въпрос и да се говори внимателно", допълни тя.
И твърди, че през бюджета "лесно виждаме браншовата база на властта, на какво разчита, за да укрепи своето управление":
"Купува си спокойствие - виждаме увеличение в парите на МВР, служби за сигурност, ДАНС и други силови структури."
Социологът коментира и инициативата на ГЕРБ за пълна забрана на вейпове:
"Дебат по темата е наложителен, за да не стигнем до казуса с райския газ – имаме забрана, но в Студентски град тя не действа. Съществуващият проблем е в контрола, регулацията и прилагането, не толкова в липса на закони."
Аз за предстоящият конгрес на БСП, на 15 февруари т. г., и избора на лидер тя обясни, че от 17-те кандидати с предимство за тези, които го организират.
"Предвид механизма на изборите, променен преди дни от партийни органи на левицата, шансовете са на страната на Зафиров и Гуцанов Организационните похвати им дават предимство, чухме го от останалите номинирани за председател и те привидяха подобна опасност, че предимството е апаратно", предупреди Дариева.
За предстоящия бойкот на хранителните вериги тя коментира:
"За социалните неравенства в българското общество се чуват гласове, че то нараства, обективинте показатели показват, че не е така. В обществото същестува токсично подоходно неравенство, но то намалява. Обективният измерител е коефициентът на Джини. В България към момента е 37,2% при средно 29,6% за Европа и този коефицеиент има тенденция непрекъснато да намалява. Обективното усещане за големи диспропоции не намира потвърждение, когато в публичната среда се говори от лидери, вицепрезидентът Йотова каза, че стоките от януари са поскъпнали 30%. Това нещо не почива на реални обективни измерители, но кореспондира пряко с усещането за неравенство по доходите и бързо намира почва в съзнанието на хората. Българинът не живее зле, но усещането за просперитет не е осъзнато."
Дариева призна, че е скептична за бойкота на 13 февурари.
"Смятам, че подобна акция би имала пиар ефект и то в контекста за отворената порцедура за избор омбудсман. Левицата се опитва да натрупа точки", прогнозира социологът.
Links
[1] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/elena-darieva
[2] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0
[3] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE
[4] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B1%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D1%82
[5] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8
[6] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0