Дългосрочното оцеляване на правителството е свързано с доказването на ползите от еврото пред гражданите. Това заяви пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и социален министър, бивш евродепутат, изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд.
"Да покажат, че България може да върви по-добре. Да не си мислят, че сме взели голямата награда с получаването на зелена светлина за влизане в еврозоната. Ако не се постараят, много бързо ще си отидат".
Участието в еврозоната налага много по-строги правила на българската икономика, което е добре, като се има предвид историята на нестабилния български лев, обясни още той в предаването "Преди всички".
"Това е една от най-силните валути в света. Влизаме в една общност, в която ако държавата ни има проблем, другите ще й помогнат. Страната ни ще има много повече възможности".
Калфин отбеляза, че във всяка от страните, които вече са приели еврото, първоначално е имало притеснения и съмнения.
"При нас не беше достатъчно и навреме обяснено какво следва, какво се случва. А намесата на президента за мен не е много обяснима. По-скоро я свързвам с това, което правят и някои опозиционни партии – използват всяка тема за собствения си политически дневен ред.
Няма от утре или от първи януари изведнъж хората да си отдъхнат и да си кажат, че всичко е наред. Тези притеснения ще продължат още месеци. Трябва да мине време и държавата да покаже, че може да се пребори със спекулата".
Излизането от еврото не става по-лесно от влизането, коментира още той.
"Като влезем, поемаме ангажименти".
Никой няма интерес да приеме държава, която лъже и дава грешни данни, подчерта бившият вицепремиер.
"Контролът е много строг от тези, които ни приемат. Нямам основание да се съмнявам и в данните за инфлацията на НСИ, защото те не са самостоятелни".
Той смята, че държавата би могла да удължи периода, през който ще може да се плаща и в евро, и в лева. За момента се предвижда това да продължи един месец.
"Ощетени от влизането в еврозоната ще бъдат тези, които укриват средства, получени от корупция и неплатени данъци. Това прочиства до голяма степен икономиката.
Трябва да бъде ясно, че в чейндж бюрото човек губи повече, отколкото, ако си смени парите в банката след първи януари".
В САЩ виждаме засилен интерес на инвеститорите към еврото, посочи Калфин.
Когато има външна криза, в ЕС се наблюдава консолидация, отбеляза още той.
Пипалата, с които са оплетени институциите в България, могат да се отрежат само с външен натиск, коментира бившият вицепремиер по отношение на борбата за върховенство на закона.
Links
[1] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D1%84%D0%B8%D0%BD
[2] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE
[3] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82
[4] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5
[5] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE
[6] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/polzi