Фирмата е основана от държавната унгарска MOL, след което като скрит собственик през офшорка влиза олигарха Мегдет Рахимкулов, който е също така акционер в Газпром и VTB. И е санкциониран от САЩ.
За беда OffshoreLeaks го разкри и така лъсна прокси-комбинацията на Орбан да осигури нова платформа на Кремъл за контрол над газа в Европа.
МЕТ прави забележителна експанзия в България по времето на ГЕРБ. Това е единствената компания освен Газпром, която успява да резервира капацитет за Турски поток. Впрочем, Рахимкулов е акционер в унгарската банка OTP, която е собственик на ДСК, която пък отпусна кредит 1 млн.лв. на PR Sevi Boyko и нейния мъж, който е в борда на Булгартрансгаз, за да си купят огромна къща в Бистрица. После там намериха и джип от строителя на Турски поток Аркад.
Кирил Петков много обича да цитира този джип като символ на корупцията и с право. Но какво правим с руските проксита като Gemcorp и MET? Ето какво: директорът на MET Energy Trading беше назначен за шеф на Булгаргаз, а с Gemcorp подписахме меморандум за инвестиции.
А за разкош PR Sevi Saprug още си е в борда на Булгартрансгаз и никой не отваря дума да го маха, завършва BIRD.
„Газпром“ спря доставките на руски природен газ за България на 27 април. Като причина беше изтъкнато, че нашата страна не желае да извършва плащания в рубли за „синьото гориво“, както поиска Владимир Путин в началото на април. Тогава той нареди така наречените „неприятелски страни“, след които е България, както и всички страни-членки на ЕС, да плащат в рубли, предаде БГНЕС.
Още същия ден, правителството в лицето на вицепремиера Асен Василев и министъра на енергетиката Александър Николов заявиха, че ние разполагаме с алтернативни доставки, като по спасителния план се работи още от февруари. Малко по-късно стана ясно и името на компанията, която ще ни спаси от липсата на газ. Става дума за компанията МЕТ, която ще ни осигури „синьото гориво“ през май. Завъртането на нейното име в публичното пространство повдигна много въпроси.
Енергийните експерти побързаха да припомнят за връзките на МЕТ с руската държава. Според бившия ни посланик в Москва Илиян Василев, тази компания е под силното влияние на Владимир Путин и унгарския премиер Виктор Орбан, и има за цел да затрудни намирането на истинска алтернатива на спрения руски газ. „Структурата МЕТ, която се намира под влиянието на Путин и Орбан, е заела значителни капацитети на терминала на регазификация на втечнен природен газ в Гърция, на който разчитаме основно. Идеята е да търсим и купуваме газ от друга газпромовска структура, когато самият „Газпром“ ни спре природния газ. И пак руски газ“, коментира енергийният експерт.
Той смята, че ситуацията значително се усложнява и от факта, че директорът на „Булгаргаз“ е кадър на МЕТ. „Самата МЕТ е направена от служители на „Газпром“ /по списък одобрен от Алексей Милър/ с право да търгува и руски газ и финансирана отначало от Газпром, с протекцията на Орбан“, разкрива Василев. Проверка показва, че МЕТ е резервирала капацитетите на терминала в Ревитуса от февруари до края на годината за всеки един месец. БГНЕС опита да се свърже с представител на МЕТ за повече разяснения, но от там заявиха, че не дават информация.
Links
[1] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/met
[2] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/gemcorp
[3] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B2%D1%80%D1%8A%D0%B7%D0%BA%D0%B0
[4] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B3%D0%B0%D0%B7
[5] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA
[6] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC
[7] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%BA%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB-%D0%BF%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%BE%D0%B2