Това показват подробните данни на финансовото министерство за изпълнението на консолидираната фискална програма за минала година. МФ публикува още в края на годината прогнозни данни, но подробните сметки излизат в края на януари.
От данните става ясно, че от 5,6 млрд. лв. капиталови инвестиции към края на годината, 3,8 млрд. лв. са реализирани по националния бюджет, а 1,8 млрд. лв. – по линия на европейските средства. Това ниво при европейските програми е ниско, особено на фона на факта, че България получи 2,7 млрд. лв. в края на годината по линия на плана за възстановяване и устойчивост. МФ тогава обясниха, че получаването на парите през декември ще помогне на свиването на дефицита заради липсата на насрещни разходи. Разходите обаче остават така или иначе за 2023 г. и ще товарят бюджет 2023, след като приходът за тях вече е отчетен в бюджет 2022.
Неизпълнението на капиталовата програма бе очаквано, като още на ниво проектобюджет това се сочеше като скрит резерв в бюджета. За тази година според последната актуална средносрочна бюджетна прогноза по перо капиталови разходи е заложена огромната сума от близо 11 млрд. лв. Не е ясно дали и как ще може да се изпълни тя на фона на поредното късно приемане на бюджета и извънредни избори. За втора пореден път България започва годината без приет редовен бюджет и с удължено прилагане на рамката от предходната година.
Links
[1] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%82
[2] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B8%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B8
[3] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/ne-uspya
[4] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/da-poharchi
[5] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/publichni
[6] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/kapitalovi-razhodi