Повишаването на военните разходи за страните членки ще е една от темите на срещата. За България това означава военни разходи до 2 процента от БВП. Но плановете за сега са неосъществими заради липсата на редовен парламент и предложение за бюджет дори и за тази година. На срещата ще се обсъжда и решение за запълване и увеличаване на оръжейните запаси на държавите от Алианса, както и за увеличаване на производството.
Предишният парламент реши България предостави леко стрелково оръжие и муниции. Но с уговорката на служебния икономически министър, че това са резерви на армията и че военната индустрия няма да произвежда специално за войната в Украйна. НАТО настоява за повече инвестиции в отбраната, увеличаване на производството на оръжия и боеприпаси и трансформиране за дигиталната ера.
Наскоро началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов обясни, че отбранителното планиране в НАТО е включило изисквания и към националните ни сили за отбрана. Така той обясни и нуждата от питане на Конституционния съд дали да са обучават запасни в мирно време.
На форума на НАТО ще се обсъжда и въпросът с изпращането на бойни самолети в Украйна. България е на позиция, че не може да предостави МиГ-овете си заради конституционните задължения на армията.
Словакия обяви преди дни, че може да започне преговори за изпращането на своите в Украйна. Но и страните членки търсят гаранции за заместващи ресурси, ако това се случи.
Links
[1] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80
[2] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%BE%D1%82%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0
[3] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B2%D0%BE%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8
[4] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B8