liberta.bg
Published on liberta.bg (https://workflow-hotfix.liberta.bg)

Каталог > Пламен Павлов: Цената на газа у нас е обвита в една мъгла

Защо след това „прихващане у нас на 10 евро“ в Гърция, в Сърбия и Турция цената стана по-ниска, пита експертът

"Булгаргаз" е подал заявление за повишение на цената на природния газ от 7,9% от 1 декември, показва справка на сайта на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Според изчисленията на дружеството от началото на следващия месец цената на газа без цените за достъп, пренос, акциз и ДДС трябва да бъде 88,61 лева за мегаватчас. На 1 ноември природният газ поскъпна рязко с повече от 30% до 82,12 лева за мегаватчас. Пред ФАКТИ по темата говори Пламен Павлов, председател на Българската газова асоциация.

- Г-н Павлов, да си продължим разговора за цената на газа [1]. Какво се случва в газовия сектор и как от 36% увеличение октомври за ноември, сега – за декември, е само 8%. Как да си го обясним това?
- При формирането на цената на газа се натрупват няколко фактора. Единият е, че навлизаме в зимния сезон, в който съвсем нормално и реално се повишава потреблението, а така нараства и цената. Това е така, защото българският обществен доставчик „Булгаргаз“ е обвързан с цената на борсата в Нидерландия. Говорим за референтната цена, която е извън договора с Азербайджан. Става въпрос за 1,5 милиарда кубика. Но какво наблюдаваме? След като правителството наложи такса 10 евро на доставките на „Газпром“, ДЕПА – държавната газова компания на Гърция, с която имаме договори за суапови сделки, започна да продава у нас на по-скъпа цена, от колкото продаваше в Гърция. Преди решението на кабинета, ДЕПА продаваше в България на по-ниска цена отколкото доставяше в Гърция? Цената на газа у нас е обвита в една мъгла и не можем да разберем по никакъв какъв начин какво става. Защо след това „прихващане у нас на 10 евро“ в Гърция, в Сърбия и Турция цената на газа стана по-ниска…

- След като се въведе тази такса в България, единствено гърците запазиха мълчание, защото имат сметка… Всъщност, увеличението от 30% миналия месец - това ли е прихващането, което направихме у нас, за да могат да се съберат 2,4 млрд. лева, които иска Асен Василев…
- Някой трябва да го обясни. Никой не разбра точно какво стана в парламентарната Комисия по енергетика скоро. Задълженията по прихващането на тези 10 евро изведнъж минаха от оператора на мрежата в България – „Булгартрансгаз“, към НАП. Да де, но НАП може да събират такси от юридически субекти, които са регистрирани в България. „Газпром“ не е регистриран в България. Как НАП да има претенции към тях. След като коментирахме в предишното интервю увеличението на „Булгаргаз“, после имах разговор с ръководството на дружеството и ми бе пояснено, че това увеличение не се дължи на тази такса. Но тази такса някъде трябва да отиде, някой трябва я начисли и някой трябва да я плати… Кой… Ще я платят потребителите. Винаги те са тези, които плащат високата цена при всяко положение. Отново ще повторя, че до миналия месец гръцката държавна компания продаваше в България на по-ниска цена от тази, на която продаваше в Гърция. Защо стана обратното? Това е показателно, че има някаква компенсация. Аз съм убеден, че ще излезе информация накрая, че ще стигнем до истината, но сега всичко е забулено в така наречената „търговска тайна“. И тази „тайна“ рефлектира върху нас - българските потребители, че да плащаме сметките, които ни начисляват, но без да ни казват как се формират.

- Унгарски евродепутат е подал жалба до Европейската комисия във връзка с тази такса от 10 евро на преноса на газ. Какво да очакваме…
- Моята информация е, че жалбата, която е подадена от унгарска страна, е до Съда на Европейския съюз, който ще предприеме съдебно дело, което може да очакваме само да загубим. Решението на съда на Европейския съюз е задължително за всички. Трудно е да се прогнозира какво става в Европа, но виждаме как Германия започна да съживява и някои от въглищните си централи. В момента сме под влиянието на природата. В Нидерландия находището се изчерпва и там няма газ, а това означава, че всички ресурси в Европа са внос. Ние не управляваме тези процеси, защото Европа се отказва от проучванията и добива на нефт и газ преди 10 години. Но какво става около нас. Турция скоро обяви, че са закупили една платформа за добив на природен газ и я докарват някъде от Мексиканския залив. Очаква се в началото на 2025 година тя да започне да работи в Черно море. Над нас румънците добиват газ от Черно море, а ние нищо не правим. В България имаше дадена концесия за проучване на залежите от газ в черноморския шелф, но какви са резултатите от проучването никой не знае. Около нас всички работят в перспектива, а ние нищо не правим. Освен да утежняваме нашето положение с тези изпълнения на Министерството на финансите.

Тагове: пламен павлов [2], Газ [3], депа [4], Гърция [5], Такса [6], съд [7], ЕС [8], жалба [9], Унгария [10]

Liberta.bg

Стоян Тончев

Таня Анастасова

Светла Асенова

Полезни връзки
  • За реклама
  • Контакти
  • Подкрепете свободата на словото
  • Изработка на сайт от Artwebdesign.bg.

    Source URL:https://workflow-hotfix.liberta.bg/plamen-pavlov-cenata-na-gaza-u-nas-e-obvita-v-edna-mgla

    Links
    [1] https://fakti.bg/mnenia/832499-uvelichihme-si-cenata-na-gaza-zashtoto-ni-upravlavat-edni-hitreci-plamen-pavlov-pred-fakti [2] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/plamen-pavlov [3] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B3%D0%B0%D0%B7 [4] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/depa [5] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B3%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%8F [6] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B0 [7] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D1%81%D1%8A%D0%B4 [8] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B5%D1%81 [9] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B6%D0%B0%D0%BB%D0%B1%D0%B0 [10] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D1%83%D0%BD%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F