"Ще върнат ли депутатите днес строителството на хотели върху дюните?"
Този въпрос задава природозащитната организация "Зелени закони" по повод на насроченото за четвъртък разглеждане на промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) в парламентарната комисия по околна среда.
Проектът за ремонт на ЗУЧК е внесен с афиширани намерения за стопиране на застрояването на плажовете и прилежащите гори. Но според "Зелени закони" всъщност прокарва опасни вратички за ново бетониране на морския бряг. Промените в закона са подписани от всички представители на "сглобката", вкл. и на ДПС, които се опитват да изземат особена роля в крепенето на управляващата коалиция.
"Призоваваме депутатите да не приемат законопроекта, тъй като с него не се защитава, а тотално се обрича на застрояване цялото Черноморие. Причината за този зловеща перспектива е последният параграф 9, който вероятно е вкаран по искане на ГЕРБ и ДПС като условие да подкрепят проекта", обяснява Александър Дунчев от "Зелени закони", който бе депутат от ПП и шеф на Агенция по горите, но напусна политиката огорчен .
Въпросният параграф премахва една от най-важните разпоредби, влязла в ЗУЧК през 2013 г., след като скандалът „Дюни-гейт” [1] предизвика огромен обществен гвяв и натиск за спиране на масовото урбанизиране и застрояване на дюните, земеделските земи и горските територии по Черноморието.
"Този скандал, както и скандалът с горските заменки, помогнаха цялото общество да разбере, че половината Черноморски бряг е незаконно приватизиран и се урбанизира с бързи темпове чрез незаконни Подробни устройствени планове (ПУП), „на парче”, без приети Общи устройствени планове на общините и често без реални екооценки, като застрояването не подминава и пясъчните дюни, плажовете и други обекти, които по ЗУЧК трябва да са защитени и да са „държавна собственост“ по ЗУЧК, но се оказва, че не са", коментира Дунчев.
Ако "номерът" с парараф 9 мине, унищожаването на Черноморието процес ще започне отново след 10 години относителна "пауза", опасяват се природозащитниците, като подчертават, че държавага не е направила нищо, за да си върне собствеността върху дюните или да ги защити по друг по-ефективен начин от застрояване.
Порочно
Държавните и общински институции продължават да прилагат спорната практика за застрояване “на парче” и без адекватни екооценки не само чрез ПУП преди приемането на ОУП, но дори в общини с влязъл в сила ОУП - чрез масово незаконно изменение на ОУП „на парче“, вкл. от общини като Бургас, показва проучване на "Зелени закони". Отделно анализ на организацията (изпратен като становище по конституционно дело 16/2023 г. [2]), показва, че голяма част от крайбрежието и в момента вече се води „урбанизирана територия“ по силата на единични ПУП (виж например картите за плажовете на гр. Бяла, с. Самотино и с. Ново Оряхово, приложени към становището), като този факт още не вади очите на обществото само защото голяма част от тази „урбанизирана територия“ още не е застроена!", коментират от "Зелени закони".
Links
[1] http://bivol.bg/dunigate-2013.html
[2] https://www.zelenizakoni.com/novini/stanovishte-delo-KS-gorski-zamenki
[3] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/sglobka
[4] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/stroezhi-po-moreto
[5] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/zeleni-zakoni
[6] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82
[7] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%B1
[8] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B4%D0%BF%D1%81
[9] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/chernomorsko-kraybrezhie