Нарушенията, констатирани от инспекторите за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, са 116 хил. през миналата година, а тези за трудовите правоотношения - почти 112 хил. От тях най-голям брой са за заплащането на труда - това са нарушения, за които работещите най-често подават сигнали, тъй като липсата на средства не им позволява да задоволяват жизнено важни потребности, коментират от инспекцията.
Тенденцията - броят им през последните години да е водещ, се утвърждава и заради факта, че Инспекцията по труда получи правомощие при неизплатени възнаграждения и обезщетения да се намесва и след прекратяване на трудовите правоотношения.
Апелът към ощетените, които работят без трудов договор, е по време на проверката да са на работните си места, за да може контролният орган да докаже нарушението безспорно.
През миналата година са се увеличили случаите, в които инспекторите са спрели обекти, машини и съоръжения, опасни за здравето и живота на работещите. 466 пъти е приложена мярката при 315 през 2022 година. 14,5 милиона лева е сумата от влезли в сила наказателни постановления от издадени актове за трудови нарушения.
Links
[1] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/glavna-inspekciya-po-truda
[2] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F
[3] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8
[4] https://workflow-hotfix.liberta.bg/tags/trudov-dogovor