За първи път пенсионерите, сега на 7 юли т. г., като си вземат увеличените пенсии, ще бъдат в лева и евро. Всеки ще получи разпореждане за увеличението и там размерът ще бъде посочен в лева и евро, съобщи бившият социален министър и експерт в пенсионната система Христина Христова в интервю пред БНР
"Никакви промени няма да настъпят с влизането на еврото и пенсиите им няма да намалеят. Сега ще получат увеличената пенсия това и до 31 декември ще е в лева, а на 7 януари 2026 г. вече ще е в евро, но ще е превалутирана по фиксирания курс и автоматично", успокои притесненията на пенсионерите Христова.
След разговори с банкери тя съветва пенсионерите да не чакат 1 януари и ако имат спестявания да си ги внесат в банка и те ще бъдат автоматично превалутирани в евро в първите часове на 2026 г.
"Минималната пенсия от 630,50 лв, беше увеличена с 8,6 % както другите пенсии с ПМС, тъй като минималната и социалната за старост се определя от МС и те решиха да ги увеличат като другите. Социалната за старост от 307 лв. става 333 лв. Максималната пенсия остава същата - 3400 лв., въпреки че, максималният осигурителен доход нарасна, стана 4130 лв. Обикновено с вдигането на осигурителния доход, трябва да се променя и пенсията, но не се случва. Това са дисбаланси, който трябва да се решават", обясни подробно бившият социален министър.
Според нея средната пенсия ще стане малко над 1000 лв. Увеличение има и на вдовишките добавки, като пенсията на починалия съпруг се повишава също с 8,6% и от нея 30% се дават на живия съпруг.
Христова бе категорична, че имаме проблеми с пенсиите, но те не са свързани с еврото.
"Два са основните фактора за проблемите с пенсионната ни система. Единият е обективният - демографския, намаляват хората, които внасят осигуровките и застаряване на населението. Наблюдаваме константна величина на пенсионерите - над 2 млн. души. Вторият проблем е субективен, който изигра сериозна роля - политическа нестабилност, избори. А политиците се изкушаваха от неразумни популистки решения за промяна на системата за преизчислявания, но не на основен принцип. Имахме 4 пъти преизчислявания. Но пенсията на човека трябва да е с неговия личен финансов принос в пенсионната система", коментира Христова.
И уточни:
"Това е осигурителна система и трябва хората да са наясно, че тези пари никой на никого не ги дава, това са пари на всеки човек, които дава по време на трудовия му стаж."
Христова предупреди, че първият сериозен проблем е финансовата стабилност на системата, "защото сега половината пари за пенсии се дават допълнително от бюджета и пак се взимат от пенсионерите чрез ДДС-то".