Германия има ново правителство, след като Фридрих Мерц събра 325 гласа в своя подкрепа, при необходими 316, пише ВВС. Гласуването обаче е без прецедент в следвоенната история на Германия, след като кандидатът на християндемократите не успя да получи подкрепата на депутатите при първия вот

Мерц беше сочен за сигурен канцлер в последните седмици, след като партията му спечели предсрочните парламентарни избори през февруари. Гласовете обаче не достигнаха за самостоятелно правителство и той ще управлява със Социалдемократическата партия. Досегашният канцлер Олаф Шолц се оттегля от поста си начело на партията след края на мандата си начело на Германия.

Той подаде оставка през ноември, след като конфликт в коалицията му попречи да състави и внесе бюджета за 2025 година.

Гласуването е тайно и не е ясно кой в 630-местния парламент отказа да подкрепи новото правителство. Като цяло обаче и в Конституцията на  Германия няма предвиден определен брой гласувания, през които може да премине кандидатът за канцлер. Ситуацията е показателна, че мандатът на Мерц няма да бъде безоблачен. Преди да бъде сформиран новият състав на парламента той успя да прокара искането си за промени в Конституцията, които му позволяват да увеличи разходите за отбрана.

При сегашното разпределение на местата и високият резултат на "Алтернатива за Германия" това предложение нямаше да получи нужното мнозинство за промяна на основния закон.

Анализатори отбелязват, цитирани от Ройтерс, че Европа в момента е фокусирана в Германия и очаква страната да бъде отново лидер на континента. Мерц има да решава сериозни кризи, на фона на нежеланието на САЩ да участват в отбраната на Стария континент и края на най-кървавия военен конфликт от Втората световна война насам  - войната в Украйна.

Първоначално се очакваше вторият вот за Фридрих Мерц да бъде в сряда. Членовете на новата коалиция обаче настояха пред председателя на Бундестага Юлия Клюкнер да назначи гласуването още днес (6 май) .

"Европа се нуждае от силна Германия, не можем да чакаме дни", заяви генералният секретар на Християндемократическия съюз Карстен Линеман пред обществената телевизия. Неговият колега - председателя на парламентарната група на партията Йенс Шпан, допълни, че "цяла Европа, вероятно и целият свят, гледа този вот".

Очаква се, че след одобрението, което получи, 69-годишният Мерц ще разговаря с президента Франк-Валтер Щайнмайер и след това да получи официално мандата за управлението на Германия.

Настроенията в Бундестага са различни след безпрецедентната от 76 години ситуация. Лидерътна Зелените Катрин Гьоринг-Екартд коментира, че каквито и да са настроенията към Мерц, той трябва да получи подкрепата на парламента, за да бъде избегнат хаоса. От "Алтернатива за Германия" пък обясниха, че не подкрепят политиките на новото правителство - по-специално за миграцията, заради което и са гласували против Мерц.

Само ден по-рано оптимизмът, че политическата криза вече приключи, властваше в Германия. Всички очакваха силното правителство на Фридрих Мерц да поеме управлението, допълва ще ВВС.

Въпреки че няма пълно мнозинство (липсват 12 гласа) коалицията между християндемократите и социалдемократите е проверена исторически и изглежда много по-стабилна от кабинета на Шолц, в който участваха три доста различни като политики партии.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.