Българската индустрия има нужди и проблеми. Те са най-вече свързани с осигуряването на кадри. По същата причина темите като СТЕМ дисциплини, инженерни специалности, професионално образование са голямо болка и са едни от основните фактори, които ще формират конкурентноспособността на индустрията в следващите десетилетия. Това заяви министърът на иновациите и растежа Томислав Дончев пред журналисти

Във връзка с готвените промени в Закона за еврото, той коментира: "Трябва да се синхронизира процеса, за да има еднакви правила, свързани с екитирането, за да не се объркват хората. Аз съм на позиция, че всички държавни органи трябва да си изпълняват съвестно функциите". 

Томислав Дончев подчерта, че най-сигурният метод за пресичане на спекулата е поведението на потребителя, който е свободен да пазарува от друга хранителна верига, която не завишава цените заради влизането в еврото. 

"Българинът трупа опита като потребител от повече от 30 години пазарна икономика. Аз вярвам, че той ще се справи", заяви той. 

Министърът уточни, че готвените промени ще бъдат анонсирани в детайл съвсем скоро. 

Томислав Дончев коментира и възможностите пред българската икономика след влизането в еврозоната: "Очаква се ефектът да е изключително благоприятен в  дългосрочен план. Не говорим за пиков ефект, който ще се прояви само първата година". 

Относно плановете на кабинета да инвестира 60 млн. лева в развойна дейност, 30 млн. лева от които да бъдат за разработка на дронове, той обясни: 

"Не мога да коментирам темата в технически детайли. Колегите от МО са почти готови със спецификациите за няколко типа изделия. Това не е процедура по обществена поръчка за доставка. Това е конкурс са разработка. В нго ще могат да участва и утвърдени индустриални производители и млади екипи на инженери - нямаме никакви гаранции, че един млад екип няма да направи по-конкурентно и обещаващо изделие от някой утвърден индустриален производител". 

Министър Дончев анонсира изцяло нов проект: "Проект на стойност малко над 30 млн. лева, който очакваме да се реализира следващите две години, е усилието България да има собствен сателитен капацитет. Пътници на орбита, които да се ползват от държавните институции - Министерството на околната среда и водите. Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи, които да наблюдават цялата територия на страната, превантирайки рискове от пожари, наводнения, замърсявания, природни бедствия, както и да бъдат използвани за целите на националната сигурност".  

Той поясни, че не става въпрос за "мегаломански проект", а за наземен център, който да координира цялата информация. В него ще има възможност за включването съседни на България държави, като той ще бъде анонсиран през есента. 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.