"Това, което се случва, е нов етап в развитието на политическата криза, която започна през лятото на 2020 година. Той е заинтересован от съхраняване на правителството, но няма да стои като заложник заради управлението"

"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ не се страхува и от избори". 

Това обясни пред БНР политологът проф. Огнян Минчев.

Това, което се случва, е нов етап в развитието на политическата криза, която започна през лятото на 2020 година, смята Минчев.

"През последните пет-шест години наблюдаваме втори опит след 89-та година за създаване на алтернативен политически и икономически елит в България. Първият беше свързан с развитието на СДС през 90-те години. Той беше провален с проекта за завръщане на царя. 

Този втори проект, който наблюдаваме, е свързан със създаването на "Продължаваме Промяната" и нелекия съюз, който поддържа с ДБ. Той се сблъсква с политическия и икономическия елит на статуквото". 

В момента в България има три основни политически фигури, които претендират за власт, обясни политологът.

"Най-силната е на Делян Пеевски, който сложи край на хегемонията на Ахмед Доган и старото ДПС и създаде политическа и корпоративна структура, подчинена лично на него. Подкрепяйки правителството, на практика той държи като заложник цялостната конструкция на управление на България. 

Втората фигура е Бойко Борисов. Той се опитва да запази балансите, които съществуват и определят възможността за неговата власт.

Трета фигура е тази на президента. 

Конкуренцията между тези три фигури предотвратява авторитаризацията на българската политическа система.

Опасността от авторитаризъм беше сериозна през 2019-та годана. Сериозна е и днес, когато имаме разместване в баланса на силите между тези основни политически фигури. 

Бойко Борисов обича да заема класическата роля на посредник между различните сблъскващи се в настоящата ситуация страни. Докато Пеевски и Радев залагат на максимално концентриране на своята власт за сметка на останалите двама". 

Ако се запази настоящото  мнозинство зад правителството, няма да има правителствена криза, респективно нови избори, прогнозира Минчев. 

"ПП не за първи път ще прави опит за сътрудничество с "Възраждане". ДБ обаче няма да премине собствената си червена линия за съдържателно политическо сътрудничество с "Възраждане".

Политологът вижда възможност за развитие на политическа криза единствено, ако се влошат отношенията между Бойко Борисов и Делян Пеевски по повод на текущата политическа криза. 

Малко е трудно да прогнозираме нов меден месец в отношенията между Радев и "Продължаваме Промяната", смята още той. 

"Но ми се струва много вероятно Радев да се възползва от ситуацията, заемайки позиция, която е аналогична на тази, която зае през 2020-та и 2021-ва година. По всяка вероятност той ще подкрепи протестите срещу злоупотребата с правосъдие. Но настоящата позиция на Румен Радев е относително слаба, освен ако не се мобилизира и не тръгне да прави партиен проект". 

В тази политическа криза ГЕРБ и Бойко Борисов ще продължават да държат на своята европейска идентичност, обясни Минчев в предаването "Преди всички". 

"Борисов не е много щастлив от развитието на тази ситуация. Не би бил щастлив и ако се подкопаят европейските му позиции. ГЕРБ ще направят необходимото, за да примирят ситуацията и да запазят статуквото. 

Кръгът около господин Пеевски обаче ще даде още по-голяма скорост на процеса на сблъсък с новите елементи на политически и икономически елит, които се конструират около ПП. Може би ще продължат акциите срещу кметове. 

Гражданският протест е добър повод да бъдат излъчени нови лидери, които да променят картата на упражняване на политическа власт, отбеляза още политологът.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.