Столичният зам.-кмет Никола Барбутов (ПП) беше арестуван миналия вторник и обвинен за участие в организирана престъпна група и за обещаване на подкуп

Две съдебни инстанции го оставиха в ареста. Задържането му беше предшествано от напускането на ПП от кметовете на столичните райони "Люлин" и "Младост" - Георги Тодоров и Ивайло Кукурин. Точно от техните твърдения започна скандалът за корупционен натиск в ПП, оказван им от ръководството на ПП, който разтърси из основи "Продължаваме промяната" и доведе и до оставката на Кирил Петков като съпредседател на партията и депутат.

В центъра на всичко е и запис с неизяснен произход, удобно изтекъл към медиите, откъдето си го взе прокуратурата и тръгна да го потвърждава с показания, все едно така могат да се санират нарушения и престъпления. В неподписаното писмо към записа се твърди, че разговорът е между Никола Барбутов и кмета на район "Люлин" Георги Тодоров. В него се обяснява как е добре кметовете да подкрепят фирми, които помагат на ПП, а после те ще се отплатят с дарения към партията и конкретната администрация.

В показанията си пред разследващите Тодоров бил категоричен, че не той е правил записа и не знае как е изтекъл в публичното пространство. "Но потвърждава, че е участвал в този разговор, че единият глас е неговият, а другият е на обвиняемия Барбутов. И че това е било съдържанието на разговора", обясни прокурорът Дойчо Тарев. И така стигаме до един куп ключови въпроси по случая, които стоят без отговор и подхранват съмненията, че всичко това не е никаква антикорупционна операция, а обикновено активно мероприятие.

Заедно с Барбутов обвинения имат и Петър Рафаилов, Соня Клисурска и Росица Йорданова-Пандова. Последните две са на свобода под гаранция.

Корупционна партия ли е "Продължаваме промяната"?

След всичко това, няма как да не се запитаме дали ПП е корупционна партия? Вариантите за отговор са три. Първият е утвърдителен, ПП е корупционна партия, в която съществува стройна схема за прибиране на пари от обществени поръчки. Те после се използват за сенчесто партийно финансиране. Ако това е така, шестте процента за които се говори като корупционно отчисление, не са ли обидно малко? Затова някак си звучи недостоверно. Но докато се бастисва делото за милионите за "Хемус" и не знаем какво се случва с разследването за "Боташ", защо да не ни подхвърлят обществена поръчка за ремонт на детска градина?!

Интересно е и как обвинената с Барбутов Росица Йорданова-Пандова, като зам.-кмет на "Люлин" през февруари 2025 г. предложила на кмета 2500 лв. подкуп за това, че на 25 ноември 2024 г., т.е. три месеца по-рано, сключил договор за ремонт и реконструкция на училищен двор.

Втората хипотеза е, че ПП е абсолютно разграден двор и ръководството на партията е неспособно да прави качествен подбор на кадри за ключови позиции, а и изобщо за каквито и да е позиции. И не просто е неспособно да направи подбор, но и след това не може да осъществява контрол върху хората си. В крайна сметка Кирил Петков подаде оставка точно заради подбора на кадри в София.

Третият вариант е всичко това да е сценка, която има за цел да злепостави ПП, която, колкото и да се свива, все пак е част от опозицията в парламента. В третата хипотеза идеално се вписват действията на прокуратурата и службите срещу ПП в последните месеци. Дела, проверки, искане на депутатски имунитети. Пълна програма. За сравнение, срещу друг партиен лидер - Делян Пеевски, санкциониран от САЩ и Великобритания за корупция и определян като олигарх от Вашингтон, не просто няма никаква активност, ами изглежда, че той самият напълно дирижира действията на прокуратурата и службите.

Кой записа Барбутов?

Отговорът на този въпрос е много важен, за да сглобим пълната картина. Ако прокуратурата не го е поръчвала по това дело, възможно ли е да е правен по друго? Ако да, тогава Комисията за противодействие на корупцията ли е в основата? Има ли там банка със записи? Или пък имаме нещо като частно МВР с потенциал и възможности да прави такива записи.

Преди малко повече от 2 години, непосредствено преди да стане и.ф. главен прокурор, Борислав Сарафов обясняваше, че тогавашният му началник и главен прокурор Иван Гешев разполага с т.нар. частно външно наблюдение, нелегална структура, която прави записи и подслушва. После Гешев беше уволнен, Сарафов седна в стола му, а нелегалната структура, от която се оплакваше, нито беше разследвана, нито беше разбита. Може ли тогава да предполагаме, че тя продължава да се ползва?

Или някой друг ползва шпионски софтуер?

И още нещо - ако ще се разследват твърдения от неясно как добити записи, хайде да се върнем към "Ти си го избра" или пък онзи запис, в който глас като на Бойко Борисов използва обидни квалификации по адрес на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, говори цинично за европейските лидери и премиери, обяснява как използва институции в България, за да притиска бизнесмен и заплашва да изгори Елена Йончева, която по онова време му е политически опонент. Може да се върнем и към "Ало, Ваньо". Изтичали са и какви ли не снимки - на шкафчета, кюлчета и сладко спящия Борисов. И не последва нищо. 

Защо съдът и прокуратурата държат хора с незаконни доказателства?

Така стигаме до въпроса и за въпросния запис като доказателство. Прокуратурата не го използва пряко, тепърва ще изследва кой и как го е направил. Но пък си го потвърждава с разпити и ползва тях по делото. 

Те обаче са плод от отровно дърво. Тази правна доктрина гласи, че ако първоначалното доказателство (дървото) е незаконно добито, то и всички последващи доказателства (плодът), произтичащи от него, са недопустими в съда. Точно това е логиката на НПК, който гласи, че "не се допускат доказателствени средства, които не са събрани или изготвени при условията и по реда, предвидени в този кодекс".

Впечатление прави и на кои магистрати се е паднало делото, на теория по силата на случайното разпределение.

Дойчо Тарев е зам. градски прокурор на София от няма и месец. Той беше "дръпнат" без конкурс от Окръжната прокуратура в Плевен, защото новата и.ф. градска прокурорка Емилия Русинова си го хареса за заместник. Дойчо Тарев се е занимавал с казус около мрежата на Нотариуса, но е прекратил безславно делото, междувременно искайки специални разузнавателни средства срещу съдия в рамките на разследването. Същият прокурор навремето подаде сигнал до Сотир Цацаров срещу съдия Мирослава Тодорова, станал повод за преследването ѝ. По-късно Тодорова осъди България в Страсбург.

Съдия Вилислава Ангелова, която на първа инстанция нареди Барбутов да остане в ареста, идва от спецсъда. През април 2022 г. тя се прочу със свое изказване в парламентарната правна комисия, докато се обсъждаше закриването на спецсъда и спецпрокуратурата. "Ние 10 години се обучавахме, наистина научихме много. В залите ни се явяваха най-елитните адвокати в България. От всяко едно дело ние се учихме и затова се научихме. Ние вече се научихме. Дори и да ни изхвърлите от системата, организираните престъпни групи с радост ще ни приемат", заяви тогава Ангелова пред депутатите.

Двама от трима съдии и на апелативно ниво се оказаха кадри на "спеца", бранили закриването му, прокарано по времето на управлението на ПП-ДБ. На това основание адвокатът на Барбутов Ина Лулчева поиска отвода на Веселина Вълева и Красимира Костова. Оттегли се единствено Костова.

Разбира се, ако наистина има корупция, тя трябва да бъде преследвана и наказана. Въпросът е, че всички странности и неизвестни по това дело оставят съмнения в действията и на "антикорупционерите", и на разследващите.

Защо точно сега?

Затова и следващият логичен въпрос е - защо точно сега. Няма съмнение, че това дело има политически характер и скандалът е политически. Ако беше юридически, щеше да е прост и ясен. Това коментира адвокатът на Барбутов Ина Лулчева по време на заседанието на апелативния съд.

Цялата история изглежда доста странна и синхронизирана. Нали не си представяме как кметовете на "Люлин" и "Младост" случайно се срещат и започват да се оплакват от корупцията в ПП. И вместо да подадат сигнал до прокуратурата, те отиват при ръководството на партията, която потенциално може да реши да замете проблема, за да избегне точно този скандал. За какъв морал говорим тогава на напускащите кметове?

Политологът Теодор Славев намира връзка между момента, в който Кирил Петков повдигна въпроса за това как ще се избира и кой ще бъде шефът на Комисията за противодействие на корупцията. "Тогава започнаха да вадят бухалките с неща, които явно са разработвани преди време. Правителството има нужда от пари и да се похвали с нещо, за да се отпуснат средствата по Плана за възстановяване", казва той пред "Медиапул".

Акцията, разбира се, делегитимира ПП и ДБ. Това прави по-лесен избора на нов Висш съдебен съвет, защото ПП-ДБ се изключват дори на морална основа.

Предстоят ли още записи и кой ще бъде ударен?

В този ред на мисли, не може да не се запитаме и дали предстоят още разпити и кой ще бъде ударен. Прокуратурата държи на трупчета дела, свързани по някакъв начин с ПП, като това за митническата афера. Така че можем съвсем обосновано да предполагаме, че в някакъв момент и този бутон ще бъде натиснат. Засега задкулисието се задоволява с изтичане на протоколи от разпити, но ако крие нещо в ръкава си, няма начин да не го извади.

А ПП изглеждат абонирани за скандали, в които влизат с двата крака. Да се върнем към имотната сага "Чаталджа", или към т.нар. митническа афера. И в двете протича името на Асен Василев, но изглежда, че той не обръща внимание на тези "неволи". Имаме също и делото "Корал" срещу Лена Бориславова, както и производствата срещу Кирил Петков за ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова (вече в съдебна фаза) и разследването срещу него и Божидар Божанов (ДБ).

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.