Министерството на финансите се похвали, че е пласирало облигации за 3.2 млрд. евро "при голям интерес"
Министерството на финансите съобщи, че на 15 юни успешно е пласирало облигации на международните капиталови пазари в два транша, деноминирани в евро, за общо 3.2 млрд. евро.
Първият транш са облигации със срочност 10 г., обем от 2,00 млрд. евро и годишен лихвен купон от 3,375%. Вторият транш се състои от облигации със срочност 20 г., обем от 1,20 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125%.
От МФ изтъкват, че интересът към българските облигации е бил много голям - подадените заявки са били за над 13 млрд. евро, което съответства на презаписване от над 4 пъти.
"Изключително силният инвеститорски интерес е най-високият, достиган до момента. Той е катализиран от решението на за приемане на страната ни в еврозоната от 01.01.2026 г. и последвалото увеличение на кредитния рейтинг на България от Standard & Poor`s, Fitch Ratings и Scope Ratings", посочват от финансовото министерство. И изтъкват, че е налице съществено намаляване на цената на финансиране.
Новите емисии държавни облигации са в рамките на тавана за поемане на дълг, който за 2025 г. е 18,9 млрд. лв. (заложен е в Закона за държавния бюджет. Преди тях през април държавата също двоен транш еврооблигации за 4 млрд. евро , а от вътрешния пазар набра 2.1 млрд. лева чрез предлагане на ДЦК.
На практика таванът е почти достигнат, защото от началото на годината държавата се е нагърбила с 16.2 млрд. лева нови задължения.
МФ пояснява, че средствата се набират по план и че са необходими за "рефинансиране на дълга в обращение, финансиране на планирания дефицит по държавния бюджет и обезпечаване на фискалния резерв".
Лихви и спредове
От Министерството на финансите подчертават, че условията, по които са пласирани новите облигации, са много добри.
"Десетгодишният транш постигна исторически най-нисък спред към доходността по германските федерални облигации за всички емитирани до момента облигации на Република България на международните капиталови пазари. Доходността по двадесетгодишния транш постигна исторически най-ниския спред за Република България спрямо осреднения лихвен суапи и спрямо германските федерални облигации в този матуритетен сегмент. Първоначално предложеният спред при 10-годишните облигации в размер на 135 базисни точки беше намален с рекордните за страната ни до ниво от 95 б.т., а при 20-годишните облигации намалението e с 35 б.т. oт 180 б.т. до ниво от 145 б.т. спрямо съответните осреднени лихвени суапи. Спредът спрямо приеманите за еталон германски федерални облигации е в размер на 91 б.т. за десетгодишния транш, а при двадесетгодишния е 125 б.т.", отчитат експертите на МФ.