Валутният борд ограничава възможностите за злоупотреби с бюджета, еврозоната ги стимулира

Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията се вземат от мнозинството пълнолетни българи.

Това каза пред БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика, който коментира темата за референдума за приемането на еврото през 2026 г., какъвто президентът Румен Радев предложи.

Ограничаването на допитването до българите, които искат да бъдат питани по този въпрос, е опасност за демокрацията, смята Панчев.

Докато сме в демократична система, общественото мнение би трябвало да е първостепенно. Това важи за всички въпроси, свързани с управлението на държавата, посочи той.

Икономистът разгледа хипотезата, че ходът на президента се случва сега, защото "влизането в еврозоната е изключително непопулярно, ако погледнете социологическите проучвания".

Премахването на валутния борд и 140-годишната национална валута е ключовият въпрос, който в момента стои пред България. Фокусът ни трябва да е върху запазването на валутния борд и запазването на лева, заяви Стоян Панчев в предаването "Преди всички".

"Подаръкът е към тези хора, които са проблемни по линия на върховенството на закона. Те са тези, които на практика ще получат достъп до печатницата за пари на ЕЦБ и ще бъде премахната тази юзда, тази ограничителна риза, която предоставя валутният борд. Аргументът по линия на върховенството на закона ще бъде ударен, ако България влезе в еврозоната. Валутният борд ограничава възможностите за злоупотреби с бюджета, докато еврозоната стимулира такива неща."

Уседналият бандит иска да влезе в еврозоната, но да не бъде ограничен финансово, обобщи Панчев.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.