Лошото управление на водния сектор е една от основните причини

Водната криза в България се задълбочава с всеки изминал ден, като над 200 000 души вече са без редовно водоснабдяване. Експертите предупреждават, че при липса на валежи броят на засегнатите може да достигне половин милион души до края на лятото.

В община Симеоновград бе въведена забрана за ползване на питейна вода за поливане и миене на автомобили заради спадащото ниво на река Марица. "С всеки изминал ден нивото на река Марица спада. Това значи, че спада и нивото на кладенците, от които се водоснабдява града. Това налага икономия, ако не искаме да има воден режим," заяви Живко Чакъров, заместник-кмет на Симеоновград.

Проблемът засяга и малките населени места, като разградското село Ясеновец, където в по-голямата част от денонощието във високата част няма никаква вода. "Проблемът не е само с каптажа, водата е оскъдна вече на национално ниво. Но закъсняваме и с ремонтите на водоснабдяването. 70% от водата се губи по трасето," обясни Рейхан Хюсеин, кмет на селото.

Според експертите проблемът не се корени само в природните фактори. "Безспорно има климатични промени, не че такива суши не е имало и преди сто години. Но по-големият проблем през последните години е безкрайно лошото управление на водите у нас," заяви Димитър Куманов от сдружение "Балканка".

Куманов критикува разпокъсаността в управлението, при която различни министерства отговарят за различни аспекти на водната политика. "Министерството на околната среда и водите, на регионалното развитие, което отговаря за питейните води, на земеделието, което отговаря за напояването, на енергетиката. Много баби хилаво дете," подчерта той.

Според Георги Стефанов от WWF проблемът се задълбочава от климатичните промени. "40-50 дни почти не е валяло. Това е проблемът с климатичните промени. Последните 30 години има 50% по-малко валежи спрямо 30-годишния период преди това," обясни той.

Въпреки кризата в много региони, експертите отбелязват, че някои язовири остават пълни. Язовир "Искър" е много пълен и има вода за София за три години, дори и капка да не падне. Язовир "Среченска бара" също е пълен до горе и почти преливa, осигурявайки вода за Враца и Монтана.

За Черноморието има добри новини с пускането на пречиствателната станция на язовир "Ясна поляна", който водоснабдява част от Бургаско. Лошата новина е, че язовир "Камчия", използван за Бургас и Варна, е по-малко пълен.

"Лошото управление на водния сектор е една от основните причини за това, че към момента 200 000 души нямат вода," подчерта Стефанов. Миналата година броят на хората без вода през лятото е достигнал 400 000, а прогнозата за тази година е над половин милион да усетят безводие, ако не завали веднага.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.