Те са рокаджии. Скрепили приятелства още от далечната 1984 година, когато създават момчешката си музикална банда. Днес „Хоризонт“ е култова група, която ще забие на 17 юли в центъра на град Поморие, давайки началото на традиционните летни празници „Море от вино“. Изявата им е част от най-мащабната до сега кампания в България, в подкрепа на българската музика - „Изпей „Обичам те“на български“.

От създаването си до сега, момчетата имат над 4 000 концерта на няколко континента, 5 албума, участия в престижни международни фестивали, както и издадена в САЩ собствена авторска песен - „Ще избягам“, от мениджъра на много мега звезди и групи, като METALLICA, BLACK SABBATH, QUEEN, ELTON JOHN, SHANIA TWAIN. За тях БНТ е посветила биографичния филм „Рок банда“. Концертът в морския град ще е 41-ят от мащабното им турне и е акцент от богатия културен календар на Oбщина Поморие за Лято 2022.

Кампанията няма аналог у нас. Тя е с идеална цел и концертите са безплатни за публиката, независимо кога и къде се провеждат. Всеки техен концерт е универсален като формат за всеки град и съчетава духа на фестивал, хепънинг и шоу едновременно. Вечните хитове на „Сигнал“, „Тангра“, „Щурците“ и ФСБ ще огласят нощната тишина и ще накарат зретелите от различни поколения да запеят в един глас. Концертите са със специалното участие на Полина Березовская, Василия Стоянова, Валентина Анастасова и Атанас Ганев.

LIBERTA.BG разговаря с фронтмена на групата Валери Славчев

-   Историята на вашата група започва още в далечната 1984 г. Как се оцелява цели 38 години в света на шоубизнеса в България?

-    Да, ние имаме доста дълга история. Това, от една страна е хубаво, защото ние с останалите момчета от групата израснахме заедно и преживяхме много , както в музиката, така и в живота. И това нещо ни държи, защото когато  имаш история зад гърба си, тя е като един корен, който е от много  голямо значение. Ние си пазим това приятелство-плод на дълги години заедно. Иначе, в началото, през първите години, ние съществувахме като ученическа група.  Бяхме ученици и нашият първи концерт беше на 25 юни 1985 г. в едно крайно софийско ОФ-клубче с няколко саморъчно написани обяви, залепени по спирките. Единственото осветление тогава бяха цветни крушки, окачени като гирлянди-съвсем оскъдно и различно от това, което хората  виждат в момента. Но и времената бяха други. Иначе, как се оцелява? С разбирателство. Имали сме проблеми, но никога не сме ги възприемали като нещо трудно, което ще ни  спъне. Пък и музиката е една от най-приятните професии. Когато до себе си имаш приятели, ти просто преодоляваш всяка една пречка и така сме намирали начин да преминаваме през тези трудности. Музиката ни е довела до толкова интересни неща и  продължава да го прави.

-    Националната кампания „Изпей „Обичам те“ тече във време на доста силни родоотстъпничества, както от елита, така и от други прослойки. Кой е вдъхновителя на това благородно дело на добра воля и как стигнахте до подобна кауза?

-    Ние от много години насам-поне 20-25, си пожелаваме да звучи  повече българска музика в българския ефир-нещо, което  е най-нормалното да се случва, защото, когато сме пътували извън страната ни по работа, или на екскурзия, навсякъде чуваме, че хората уважават собствената си музика, защото музиката е част от културата на един народ и когато ти пренебрегваш собствената си култура, на нейно място идва  културата на нечия друга култура. Започнахме кампанията 2016г., но ние сме от двете страни-от страната на изпълнители и от страната на слушатели. Говорили сме с много наши приятели, познати и много хора казват, че искат да слушат повече българска музика. Нещо повече, на всеки един от нашите концерти, към нас се присъединяват местни момичета, момчета и групи, които  са избрали музиката да е тяхно занимание, или професия, като единственото условие е, това, което изпяват да е на български език. И знаете ли, в много от градовете не можем да намерим млади момчета и момичета, които да могат да пеят на български език. Незвученето на българска музика, като част от ефира е довело до там, че младите не припознават българския език и българската музика, като част от себе си. Пеят песни на световни  изпълнители, които ние, разбира се, уважаваме и обичаме, но когато пренебрегнеш собствения си произход и корен, това вече за мен не е редно. И по света не е така. Където и да сме пътували и пуснеш техните радиостанции, чуваш, че звучат изключително песни на държавата ,в която се намираш. И не визирам само съседните Гърция, Сърбия и Румъния, които са силно националистически държави, визирам Унгария, работели сме в Азия-в Сеул не можеш да намериш радиостанция в която да слушаш англоезична музика. А в България от 35 години се налага нечия друга култура и ние вече го приемаме за нещо нормално. Освен че едната от темите ни е за повече българска музика в ефира, другото е и за  текстовете на новите български песни. Ние, като родители, не смятаме че искаме тези текстове които се пишат, да достигнат до света на нашите деца. Преди музиката да бъде шоу-бизнес и средство за забавление, преди всичко  тя е изкуство и като всяко изкуство, то трябва да съгражда в човека. Това е така за всяко едно изкуство.

-    Предстои  41-вия концерт в неделя, 17 юли, в центъра на град Поморие. Казвате,че всеки концерт  на „Хоризонт“ е универсален като формат и съчетава духа на фестивал, хепънинг и шоу едновременно. Трудно ли се постига тази многопластовост и дали е свързана с досега ви до редица световни мега звезди?

-    Той е 41 от кампанията, иначе ние имаме над 4 000 концерта. Цялата тази атмосфера е благодарение на местните изпълнители, които ще вземат участие отново. Получава се интересно, защото заедно с младите момчета и момичета, които имат желание да се занимават с музика е за младите хора. За това е тази кампания. Защото когато  един изпълнител не е разпознаваем в медийното пространство, то трудно може да работи. И още нещо. Когато това, което  правиш като творчество не види бял свят, ако медиите не проявят интерес към българска музика, младите изпълнители много лесно ще се откажат в един момент и няма да стигнат до хубавите творчески постижения. Защото създаването на хубава музика е процес и когато той е прекъснат някъде по пътя, няма как човек да стигне до истинските стойности като творец. Надявам се,че в неделя ще пеем заедно няколко поколения и ще е празник на музиката най-вече.

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.